Mirek Fabian

papírové modely Formule 1


Webstyle produced NavBar


Lotus 107 - 1992, Lotus 107B - 1993 a Lotus 107C - 1994


Model vozu Lotus 107 z roku 1992 je v provedení jezdce J.Herberta ze závodu v Kanadě a vůz M.Hakkinena z Japonska. Model byl již vydán.
Model vozu Lotus 107B z roku 1993 byl vydán v provedení A.Zanardiho z Monaka s dvojitým přítlačným křídlem. K vydání je připraven vůz s jednoduchým křídlem, s kterým startoval J.Herbert v Japonsku a varianta vozu P.Lamyho z Portugalska, kde měl vůz jiné reklamy.
Lotus 107C z roku 1994 bude v provedení P.Lamyho z Brazílie, ale měli bychom se dočkat ještě jedné verze (pravděpodobně z GP Pacifiku, nebo Portugalska)

Každý modelář má mít možnost volby a vybrat si variantu jeho srdci nejbližší. Typová řada "107" tento požadavek splňuje, protože model je ve všech variantách, ve kterých vůz v průběhu let 1992 - 94 jezdil!

Model Lotus 107 představuje vůz č.12 J.Herberta z Kanady (odpadl ze 6. místa pro poruchu spojky). Zde můžete porovnat model s vozem ze jmenovaného závodu.

J.Herbert v Kanadě 1992


Model Lotus 107B s dvojitým křídlem představuje vůz č.11 A.Zanardiho z Monaka (obsadil 7. místo), model vozu s jednoduchým křídlem č.12 J.Herberta z Japonska (11. místo v cíli). Zde můžete porovnat model s vozem ze jmenovaných závodů.

A.Zanardi v Monaku 1993 J.Herbert v Japonsku 1993


Model Lotus 107C je vůz č.11 P.Lamyho z Brazílie (obsadil 10. místo). Zde můžete porovnat model s vozem z tohoto závodu.

P.Lamy v Brazílii 1994 P.Lamy v Brazílii 1994


Historické ohlédnutí

Slavný tým Lotus, který získal šest titulů mistra světa jezdců a sedm Pohárů konstruktérů se ze smrti svého zakladatele C.Chapmana v roce 1982 již nikdy nevzpamatoval. Sice se ještě v polovině 80. let zásluhou A.Senny dostal jednou do popředí, ale devadesátá léta znamenala úpadek, z kterého se již nedostal. Po laborování s poruchovými motory Lamborghini a Judd se v roce 1992 vrátil k motoru Ford. Jezdecká dvojice M.Hakkinen a J.Herbert měla k dispozici Lotus 102D a až pozdeji dostala nový Lotus 107. Vůz byl sice rychlejší než starý model, ale počáteční problémy se spolehlivostí se podařilo překonat až ve Francii, kde Hakkinen dojel čtvrtý a Herbert šestý. Zatímco Herberta provázely dále poruchy, bodoval Mika ještě čtvrtým místem v Maďarsku, pátým v Portugalsku, a byl 2x šestý v Anglii a Belgii. Oba jezdci získali ještě se starým vozem bod za šestá místa, takže v konečném pořadí mistrovství obsadil Hakkinen 8. místo se ziskem 11 bodů a Herbert získal dva body. V Poháru konstruktérů patřilo Lotusu páté místo se ziskem 13. bodů.
V roce 1993 nastoupila dvojice J.Herbert a A.Zanardi s upraveným vozem Lotus 107B. Zpočátku vše vypadalo nadějně - v Brazílii byl Herbert čtvrtý a Zanardi šestý. Další čtvrté místo připojil Herbert v deštivé GP Evropy v Doningtonu. Pak však přestal vůz na konkurenci stačit a začaly se čím dál častětěji objevovat poruchy. A tak bodoval Herbert až v Anglii opět čtvrtým místem. Při tréninku v Belgii Zanardi vážně havaroval a téměř rok se léčil. Herbert v tomto závodu vybojoval šesté místo, což ze zpětného pohledu je poslední bod v dlouhé historii Lotusu. V dalších závodech totiž ani on, ani Zanardiho náhradník P.Lamy pro poruchy již nebodovali. V šampionátu obsadil J.Herbert deváté místo s 11 body, A.Zanardi vyjel bod, což v Poháru konstruktérů znamenalo 12 bodů, které stačily na šesté místo spolu se Sauberem.
Již několik let neměl tým silného hlavního sponzora a finanční situace se čím dál více zhoršovala. V roce 1994 měla loňská dvojice J.Herbert a P.Lamy měla k dispozici vylepšený Lotus 107C poháněný motorem Mugen Honda.Vůz byl sice pomalý, ale spolehlivý, při úvodním závodě v Brazílii dojel Herbert těsně za body jako sedmý, Lamy skončil na desátém místě. I při GP Pacifiku v Aidě dojely oba vozy těsně za body - Herbert sedmý a Lamy osmý. Tím bohužel dobrá umístění skončila. Navíc při testech v Silverstone havaroval P.Lamy a zlomil si obě nohy. Nahradil ho uzdravující se A.Zanardi, který při svém návratu ve Španělsku dojel devátý. A právě ve Španělsku představil Herbert nový Lotus 109, který se však ukázal nejen pomalý, ale i poruchový. Nejlepším umístěním nového vozu bylo Herbertovo sedmé místo ve Francii a osmé v Kanadě, to však bylo vše. K horším výsledkům určitě přispělo i nedoléčení A.Zanardiho, kterého v Belgii a Portugalsku musel nahradil P.Adams a při GP Evropy E.Bernard. Před posledníma dvěma závodama v Japonsku a Austrálii odešel z týmu J.Herbert a vystřídal ho M.Salo. Nikdo se však do první desítky nedostal a tak s dluhy a v organizačním chaosu skončila svou existenci jedna z legend Formule 1...

Lotus 107 - 1992 ve Francii Lotus 107B - 1993 v San Marinu Lotus 107C - 1994 v Kanadě
Lotus 107 - 1992
GP Francie
Lotus 107B - 1993
GP San Marino
Lotus 107C - 1994
GP Kanada