2000 - 2009
Začátek století lze považovat za roky Ferrari. Za deset let získali šest titulů, taktovku ale postupně převzal Renault a McLaren. Roky byly ve znamení zvyšování nákladů a krize automobilového průmyslu, což mělo na svědomí odchod automobilek. To vedlo k jednomu z největších překvapení historie Formule 1 - vítězství týmu, který byl zrovna založený (na troskách týmu opuštěného automobilkou).

Jaguar R1 - 2000

Automobilka Ford chtěla v F1 vlastní tým a tak odkoupila stáj Stewart. Na její úspěšné 4. místo v Poháru konstruktérů ale nenavázala. Jako prvního jezdce Jaguar získal úřadujícího vicemistra světa E.Irvina. Ten byl pravidelně rychlejší než kolega Herbert, ale průměrný vůz se mu na body povedlo přivést pouze dvakrát - byl čtvrtý v Monaku a šestý v posledním závodě v Malajsii. Herbert nezískal ani bod a ohlásil konec kariéry. S Formulí 1 se rozloučil v posledním závodě nehodou, kdy po prasknutí závěsu kola úplně zdemoloval vůz, ale sám vyvázl nezraněn. Největším úspěchem týmu tak nakonec bylo ocenění nejkrásnější vůz roku….




Prost AP 04 - 2001

Čtyřnásobný mistr světa Alain Prost převzal od roku 1997 krachující tým Ligier a dal mu své jméno. Ale ani jeho velké zkušenosti a konexe nevedli k úspěchu a rok 2001 byl jeho poslední. Tým má finanční problémy a vůz je čím dál pomalejší a poruchovější. Klidu nepřispívá ani jezdecké rošády - G.Mazzacaneho nahrazuje po čtyřech závodech L.Burti a zkušený J.Alesi, který vyjel šesté místo v Monaku, páté v Kanadě a šesté v Německu odchází k lepšímu Jordanu, odkud přichází vyhozený H.H.Frentzen. Z hlediska mezinárodní historie F1 je tento vůz bezvýznamný, z pohledu českého "nacionalismu" však nepřehlédnutelný - V Belgii havaruje L.Burti a na poslední tři závody ho nahrazuje Tomáš Enge - první (a pravděpodobně na dlouho jediný) český jezdec Formule 1.




Ferrari F 2002 - 2002

Ještě nikdy jezdec a tým neměli takovou převahu nad ostatními, jako v roce 2002 M.Schumacher a Ferrari. Ze 17. závodů tým nevyhrál pouze dva, M.Schumacher zvítězil v rekordních 11 závodech (z toho jednou ještě s upraveným loňským vozem), k tomu přidal 5 druhých a jedno třetí místo. Znamená to, že ve všech 17 závodech stál na stupních vítězů! Barrichello připojil 4 vítězství a spolu vyjeli 9. dvojvítězství! Spolupráce obou jezdců proměnila mistrovství ve frašku, když Barrichello daroval M.Schumacherovi vítězství v Rakousku a M.Schumacher nezvládl co nejtěsnější demonstrativní dojezd v Indianapolis a Barrichello o pár centimetrů vyhrál.. Ferrari získalo v Poháru konstruktérů 221 bodů a deklasovalo druhý Williams o 129 bodů.




McLaren MP 4/19B "mravenečník" - 2004

Tým McLaren patřil vždy k velkým favoritům na přední příčky. Na rok 2003 ohlásil "revoluční" typ MP 4/18 vyznačující se několika aerodynamickými novinkami a elegantním štíhlým tvarem. Pro potíže při testech se však na závodech nikdy neobjevil a vylepšený model s označením MP 4/19 se objevil až v roce 2004 a pro štíhlou příď dostal přezdívku "mravenečník". Ukázal se však pomalý a především katastrofálně nespolehlivý. Na lepší časy se začalo blýskat po nasazení vylepšeného McLarenu MP 4/19B ve Francii. Hned v následujícím závodě byl Raikkonen v tréninku nejrychlejší a dojel si pro druhé místo. David Coulthard se s vozem nemůže sžít, jeho nejlepším výsledkem je čtvrté místo v Německu a po sezóně musí uvolnit místo Montoyovi. Raikkonen poráží slavně M.Schumachera v Belgii a vítězí. Přidává druhé místo v Brazílii a třetí v Číně ale ani tyto výsledky nestačí na lepší jak páté místo v Poháru konstruktérů, což je nejhorší výsledek týmu od roku 1982.




Williams FW 26 "mrož" - 2004

Tvrdí se, že při současných předpisech si budou vozy co nejvíce podobné a z hlediska aerodynamiky nejde přijít s ničím novým. Williams chtěl dokázat, že to možné je. Dva kýly pod přídí navazují na držáky předního křídla a umožňují rychlejší proudění vzduchu pod vozem a tím větší přítlak. Vůz, překřtěný na mrože vyvolal smíšené pocity. Bohužel, naděje, které do něho tým vkládal nesplnil. V mistrovství kraluje Ferrari, rychlejší než Williams je i BAR a Renault. Nejlepším výsledkem první půle sezóny bylo druhé místo Montoyi v Malajsii a třetí v San Marinu. Vrcholem sezóny mohl být závod v Kanadě - R.Schumacher je v kvalifikaci nejrychlejší a vede až do třetí zastávky v boxu, kdy se před něj dostal bratr Michael. Přesto dojíždí druhý a vzestup týmu potvrzuje pátým místem Montoya. Po závodě jsou však oba jezdci diskvalifikování pro zvětšení otvoru k chlazení brzd (za stejný prohřešek byla vyloučena i Toyota).
V dalším závodě v Indianapolis přichází pohroma, z nichž diskvalifikace Montoyi za výměnu vozu před startem je to menší. R.Schumacherovi praskla v nejrychlejší zatáčce oválu pneumatika a zdravotní problémy ho vyřazují na šest závodů. V závodě ho zprvu nahrazuje M.Gené a později A.Pizzonia, ale ukazuje se, že "mrož" byl šlápnutím vede. V Maďarsku se tým vrací ke klasické přídi a s tímto vozem navrátivší se Ralf dojíždí druhý v Japonsku a Montoya vítězí v posledním závodě v Brazílii.




Renault R25 - 2005

Renault R25 - 2005




McLaren MP4-22 - 2007

McLaren MP4-22




BMW Sauber F1.08 - 2008

BMW Sauber F1.08




Toro Rosso STR 3- 2008

Toro Rosso STR 3 (nasazen až od GP Monaka, před tím mezityp 2B)




Brawn BGP 001 - 2009

Brawn BGP 001