Lotus 63

Ve druhé polovině roku 1969 se ve Formuli 1 objevují vozy s pohonem všech čtyř kol. Informace (nejen) o dalších vozech s tímto pohonem naleznete na stránkách Top 10.
Jedním z těchto vozů byl i Lotus 63 jehož konstruktérem byl vedle Colina Chapmana i Maurice Phillippe. Přípravou a testováním byl pověřen John Miles. (Po zrušení projektu vozu s pohonem 4x4 se stal v roce 1970 druhým jezdcem Lotusu. Byl kritikem křehkosti Lotusu 72 a po smrtelné nehodě J.Rindta se ve zlém s týmem rozešel a ukončil závodní kariéru.)
Pohon na všechna kola má nespornou výhodu v lepších jízdních vlastnostech v zatáčkách a lepším využití síly motoru. To je však vykoupeno složitým mezinápravovým diferenciálem (zajišťuje, aby se kola neprotáčela) a rizikem větší poruchovosti, nehledě ke ztrátám výkonu v hnacím ústrojí a vyšší váze vozu. Při tehdejších možnostech konstrukce a materiálu tyto nevýhody nebylo možno odstranit a tak se vozy s tímto pohonem ze závodní dráhy na konci roku 1969 vytratily...Poslední aktualizace: 16.2.2019