Technická data

Lotus 63 měl rozdělovací převodovku s diferenciálem systému Ferguson a motor Ford Cosworth DFV obrácený spojkou vpřed, avšak hřídele pro pohon obou náprav procházely vlevo od řidiče.
Na první pohled bylo na voze nápadné posunutí sedadla jezdce vpřed, což bylo umožněno tím, že ovládací pedály ležely asi 200 mm před osou přední nápravy, pod níž musel jezdec podvléci nohy. Také motor byl posunut o 300 mm vpřed v porovnání s typem 49 B. Takto vzniklý posuv těžiště vpřed ovlivnil rozložení tíhy vozidla na obě nápravy. Dosáhlo se poměru 46% : 54%, což je např. poměr běžný u zatížených osobních automobilů klasické koncepce tehdejších let, u závodních vozů byl však neobvyklý. Proto měla také všechna kola stejný průměr 13 palců, lišila se jen šířkou, která byla vzadu 355 mm, vpředu 305 mm. Vůz jezdil s pneumatikami Firestone. Celkový převod byl na přední kola menší, takže se točila rychleji, než více zatížená kola zadní.
K další významné změně došlo v zavěšení kol bez podélných tyčí k zachycení suvných sil, takže všechna kola vykyvovala na příčných lichoběžnících s rameny z plechových výlisků. Pozoruhodné bylo mohutné vodorovné žebrování odlitků z lehké slitiny, spojujících závěsná ramena každé polonápravy a sloužících současně k uložení hnacích hřídelů kol. Pětistupňová převodovka Hewland měla vlastní čerpadlo oleje vedeného přes chladič. U skříní rozvodovek umístěny brzdy Girling s kotouči o průměru 266 mm, s chladícími průtočnými kanálky. Z prostorových důvodů bylo také řídící ústrojí uspořádáno neobvykle, s řídícími tyčemi směřujícími vzad a odkloněnými od podélné osy vozidla asi o 30 stupňů.
Karosérie klínového tvaru byla ve střední části, snýtované z hliníkového plechu a profilů z lehkého kovu, samonosná. Na samonosný trup navazovaly vpředu a vzadu pomocné trubkové rámy, nesoucí závěsná ramena kol, rozvodovky a brzdy. Byly zakryty dalšími částmi karosérie, zhotovenými z plastických hmot. Po GP Nizozemí FIA vydala nový předpis pro přítlačná křídla. Stanovila, že může být nejvíše 80 cm nad nejnižší částí podvozku a jeho šíře nepřesáhne 110 cm.
Vůz měl rozvor náprav 2480 mm, rozchod kol 1500 mm, celkovou délku 3860 mm, výšku 860 mm, světlou výšku 95 mm, objem palivových nádrží 180 až 200 litrů a váhu 590 kg.


Vůz Lotus 63 byl vyroben ve dvou exemplářích:
  Lotus 63/1 Lotus 63/2
Francie - J.Miles č.14
Anglie J.Bonnier č.18 J.Miles č.9
NSR - M.Andretti č.3
Gold Cup (nezap. závod) J.Rindt č.2 -
Itálie J.Miles č.6 -
Kanada - J.Miles č.3
USA - M.Andretti č.9
Mexiko - J.Miles č.9

Oba vozy byly fakticky stejné, lišily se však závod od závodu v důsledku tehdejších poznatků konstrukce. O jejich podobě a závodních úspěších (a neúspěších) se dozvíte v kapitolách věnovaným jednotlivým závodům.