Kamil Fronc a Vladimír Dlabka

papírové modely Formule 1Lotus 56B - 1971 (R.Wisell, GP Anglie)

Prvním vozem, který si můžete od nás postavit je tento turbínový lotus. Zájemci si ho mouhou objednat mailem. Jeho konstrukce je o něco jednodušší než je dnešní modelářský trend a proto je model vhodný pro začínající modeláře..

Model Lotusu 56B již před několika roky představil na svých stránkách Petr Špinler. Čekali jsme, kdy si ho budeme moci koupit, leč nedočkali jsme se nejen modelu, ale ani informace, že by měl někdy vyjít. Proto jsme se pustili do vlastní konstrukce. A když jsem nad ní strávili několik měsíců, myslíme, že by byla škoda vůz modelářům nenabídnout. Není naší chybou, že si teto model mohou zájemci koupit dříve, než model Petra Špinlera...V roce 1967 v závodě 500 mil Indianapolis zazářil turbínou poháněný vůz STP (z vedoucí pozice ho vyřadila porucha redukčního hnacího soukolí 4 kola před koncem). Všichni si mysleli, že se před turbínou otvírá zářivá budoucnost. A tak se není co divit, že v následujícím roce zde startoval další turbínový vůz - Lotus 56. Vůz suverénně vedl, avšak také odpadl. Myšlenka tohoto pohonu však C.Chapmanovi nedala spát. V roce 1971 se pokusil mírně upravený vůz z Indy představit ve Formuli 1. Obrovský výkon turbíny a výhoda absence převodovky je však vykoupena velkou náročností na brzdy a především zpožděným výkonem akcelerace. Jízda je tudíž velmi obtížná, protože se "plyn" musí ubírat daleko před zatáčkou a před vjezdem do ní již plyn přidávat. Tento způsob jízdy se dal zvládnout na čtyřech zatáčkách Indy, ale ve Formuli 1 byl velkým problémem.
Dave Walker vůz vyzkoušel v Holandsku, kvalifikoval se jako 22 (z 24), ale havaroval již v 5 kole. Druhé dějství se odehrálo v Anglii, když se Reine Wisell kvalifikoval na 19. místě (z 24), dojel do cíle, ale pro ztrátu 11 kol (jelo se na 68 kol) nebyl klasifikován. Závěr "kariéry" tohoto vozu se odehrál v Itálii, když se s ním Emerson Fittipaldi kvalifikoval 18 (z 24) a na této rychlé trati (asi nejpříhodnější pro turbínu) dojel se ztrátou kola na 8 místě. Nevýhody turbíny se za tehdejších technických a materiálních možností ukázaly nepřekonatelné i pro tak geniálního konstruktéra jako byl C.Chapman a tak se vůz s tímto pohonem již v šampionátu nikdy neobjevil.