Tecno

Italští bratři Luciano a Gianfranco Pederzaniové začínali s motokárami (Tecnocart) a později z F3 a F2. Jejich vůz startoval poprvé v závodě Formule 1 v roce 1969 na Nürburgringu. Tehdy se jel tento náročný závod spolu s vozy Formule 2. Do závodu bylo přihlášeno pouze 14 vozů F1, zbytek startovního pole tvořily vozy F2. Tým se v té době účastnil závodu F2 a tak svůj vůz přihlásil do tohoto závodu. Jejich Tecno-Ford 306 F2 pilotoval nadějný mladík Francois Cevert. Nevedl si špatně, ale čtyři kola před koncem (ze 14) odpadl pro poruchu hnacího ústrojí. O rok později získal Clay Regazzoni pro tým titul mistra Evropy Formule 2.

V roce 1972 vstoupili do F1 za finanční podpory hrabat Georgia a Vittoria Rossi (Martini a Rossi). Piloty se staly Giovanni Galli a Derek Bell. Vůz nesl označení Tecno PA - 123 a po vzoru Ferrari byla i převodovka a motor vlastní výroby. Dvanáctiválcový motor Tecno byl jedním z nejhorších ve startovním poli. Když se trubková konstrukce vozu, která nepatřila k nejlehčím, začala kroutit, nedaly se očekávat dobré výsledky
Premiéru si vůz, za jehož volantem byl G.Galli odbyl v belgickém Nivelles 4. června 1972. Jeho vůz s číslem 22 se kvalifikoval na předposledním 24 místě časem 1:14,6. Znamenalo to ztrátu 3,17 s. na nejrychlejšího Emersona Fittipaldiho, ale o více jak 2 s. za sebou zanechal nejpomalejšího startujícího - Nikiho Laudu na Marchu. Premiéra skončila kolizí s Regazzonim v 54 kole (z 85). V dalším závodě ve Francii nasadil tým D.Bella. Pro potíže s podvozkem však do závodu nenastoupil. V Anglii opět startuje G.Galli a staví vůz na 18 pozici (z 26 startujících). V závodě však havaruje již v 9 kole. Podle domluvy o střídání, v Německu za volant usedá Bell. Kvalifikuje se na 25 místě (z 27), ale jeho motor začal v závodě stávkovat již ve 4 kole. Na řadě je Rakousko a Galli. Startuje z 23 pozice a jedinkrát v tomto roce uvidí cíl - z 9 koly ztráty (zaviněnými částečně i problémy s únikem oleje) je na 17 místě, pro velkou vzdálenost však není klasifikován. V Itálii tým poprvé (a naposledy) nasazuje dva vozy. Bell se nejhorším časem víkendu nekvalifikuje (má ztrátu 6,42 s. na nejrychlejšího J.Ickxe), Galli má ztrátu necelé 3 s. a je 23 (z 25 kvalifikovaných). Monzy si však moc neužil - po 6 kolech zastavuje s poruchou motoru. Poslední dva závody za mořem má jet D.Bell. V Kanadě zajel nejhorší čas kvalifikace, o rovných 5 s. horším než nejrychlejší P.Revson. Do závodu se sice kvalifikuje (může startovat všech 25 přihlášených), ale ve "Warm Up" poškodí vůz tak, že na start nastoupit nemůže. V posledním závodě ve Watkins Glen startuje z 29 místa (z 31 startujících) , ale již po 8 kolech ho zradil motor. Není proto překvapení, že velmi nespokojený Bell tým opouští a soustřeďuje se na vytrvalostní závody (v roce 1974 se pokusí o návrat se Surteesem, ale kvalifikuje se pouze jednou). G.Galli také odchází. (Zakotví na krátko u Franka Williamse, ale ještě během sezóny se s kokpitem F1 rozloučí).

Pro následující sezónu 1973 dochází k podstatným změnám. Vůz sice nese označení Tecno PA -123B, (někdy je uváděn pouze jako PA-123) jedná se o úplně nový vůz. Konstruktér Allan McCall navrhl samonosný trup a novou karoserii, s chladiči umístěnými v bocích. Vůz má rozvor 2540 mm a rozchod 1600/1473 mm. Do vozu je namontována osvědčená převodovka Hewland. Pohonnou jednotkou je však stále dvanáctiválec vlastní výroby, jehož konstruktérem je sám šéf Luciano Poderzani.
Tým hodlá nasazovat pouze jednoho jezdce, kterým však není nikdo menší, než Chris Amon. Tento závodník je považován za jednoho z nejrychlejších avšak získal si také pověst největšího smolaře Formule 1 všech dob (zajel 5x pole position, 3x nejlepší kolo závodu, přesto nikdy nezvítězil)
Vůz však stále není připraven a tak tým nastupuje až k 5 závodu sezóny v Belgii 20. května 1973. Zde dochází k senzaci. Amon se kvalifikuje jako 15 (z 25) časem pouze o 2,33 s. pomalejší než nejrychlejší R.Peterson. V závodě je klasifikováno pouze 11 jezdců, Amon dojíždí se 3 koly ztráty - na 6 místě! Tecno získává první bod (a jak se ukázalo, poslední).
Vedení týmu došlo k rozhodnutí, že si nechají postavit nový vůz v Anglii u Johna Thompsona. Konstruktérem se stal Gordon Fowell z firmy Goral Desing. Nový vůz nesl označení Tecno E 731 (někdy uváděn jako Goral-Tecno).
Ale zpět k závodění - čeká nás křest ohněm v Monaku. A opět dochází k senzaci - Amon stojí v šesté řadě! Jeho 12 čas je pouze o 1,8 s. horší než Stewartův na první pozici. V závodě jede dobře, avšak teplota motoru stoupá. Po 22 kolech je uvařeno. Amon smutně zastavuje kouřící vůz. Tým vynechává závody ve Švédsku a Francii, aby v Anglii přestavil nový vůz E 731. Amon jej zkouší, ale nakonec se rozhodne startovat s "osvědčeným" PA-123B. Ty tam jsou však úspěchy předchozích závodů. Do závodu se kvalifikuje jako poslední 29 a v závodě pro potíže s palivovým systémem absolvuje pouze 6 kol. Je to velká škoda, díky Scheckterově kolizi první kolo nedokončilo 11 vozů, takže dobrý výsledek byl záležitostí výdrže. Závod v Holandsku byl kopií závodu v Anglii. Amon skouší nový vůz, ale přes dohady nakonec opět startuje ve starém. Jeho jízda stačí na 19 pozici (z 24). I závod vypadá podobně, tentokrát odjel 22 kol, než musel zastavit se stejnou závadou jako v Anglii - problémy s přívodem paliva. Tým vynechává Německo a opět s oběma variantami vozu přijíždí do Rakouska. Dochází k velkým dohadům, s kterým vozem má startovat. Na přetřes se dostávají problémy s motorem. Amon zajíždí předposlední čas (5,41 s. horší než poleman E.Fittipaldi), avšak dohady nepřestávají. V době, kdy motor Ferrari podával výkon téměř 500k (368kW), vykazoval na brzdě "srovnatelný" motor Tecno 395 k při 9000 ot/min a jeho výkon se s přibývajícími otáčkami snižoval (!!) na 300 k při 11000 ot/min. Když se k tomu přidá velká poruchovost, kalich přetekl. Amon odmítá s vozem startovat . (Dva poslední závody jel na Tyrrellu a v následujícím roce se pustil do stavby vlastního vozu Amon AF 1, který však byl ještě mnohem horší než Tecno) Pro tým to znamená konec. Vůz nenasadí ani ve své domácí velké ceně na Monze a stahuje se z Formule 1.

Dobře připravený a finančně zabezpečený vstup do Formule 1 se změnil v obrovské fiasko. Snaha napodobit Ferrari a vše si udělat sám, od vozu až po motor, se nevyplatila a zvláště pohonný agregát se ukázal největší slabinou.
Tým se chtěl postavit na start 13 závodům (včetně Rakouska 73), 10x to vyšlo a 2x vůz dojel do cíle. Při této bilanci je Amonův bod za šesté místo v Belgii zázrak a díky němu se najdou týmy s mnohem horší "závěrečnou bilancí".
Bratři Pederzaniové se po tomto dobrodružství začali věnovat své ladičské firmě Novamotor, kde ladili motory pro F3. Do stavby vlastního závodního vozu se již nepustili


1972: Tecno PA - 123


1973: Tecno PA - 123 B


1973: Tecno E - 731